Čajový obřad Kung Fu

Kouzlo rituálů nám bylo předáno od předků, ať už je to například rituál v některých zemích při svatebních obřadech nebo rituální příprava určitých pokrmů. Stejně je tomu tak i při takzvaných čajových obřadech, nejznámějším obřadem je čínský čajový obřad Kung Fu (Gongfu).

Historie obřadu Kung Fu

Kung Fu jako slovní spojení skrývá více významů jako je například "um a praxe" či "trpělivé úsilí". Význam tohoto slovního spojení není jen pro bojová umění, ale vyjadřuje i to, jaké by lidé měli mít vlastnosti a že bychom všichni měli umět ovládat sami sebe.

I díky rozdílnému zpracování čajů je styl a zpracování černého čaje nazýván Kung Fu. Nejen příprava čaje neboli čajový obřad, ale i šálek, ve kterém se čaj podává, vznikl v dobách, kdy vládla v Číně dynastie Ming. Historie nejen šálku, ale i čajového obřadu sahá až 5000 let zpět.

Obřad, který má své kouzlo

Udělejte si sami nebo s přáteli čajový obřad Kung Fu a uvidíte, jak příjemně to na vás bude působit. Posaďte se ke stolu a postupně hlavně v klidu a beze spěchu si připravte pomůcky, které budete potřebovat. Konvice by měla být vpravo, zbytek věcí nalevo. Před sebe si dejte tác, na který je třeba umísti misku, konvičku a šálky s podšálky, ze kterých budete čaj pít. Jako první krok je nutné, abyste očistili a zahřáli nářadí, nalijte horkou vodu do konvice a pak jí rozlijete do šálků, pokud jste to již udělali, tak je třeba ze šálků vodu vylít zase zpět do konvice.

Jestliže nejste při tomto rituálu sami, čajový obřad Kung Fu pro vás bude zážitkem. Své kamarády a přátelé musíte při obřadu nechat nahlédnout do čaje, aby viděli, jaké čajové lístky jste pro tento rituál vybrali, je to nutností, nesmíte čajové lístky zalít dříve, než se na ně ostatní podívají.

Dalším krokem je, že nasypete lístky čaje na podšálek a pomocí bambusové tyčky je přesunete do konvice. Poté spaříte lístky vařící vodou, ale tu okamžitě hned slijte do misky, kterou jste si připravili na tác. Následně uchopíte konvici v ubrousku a nechte konvici otevřenou, aby se k vám dostalo to správné aroma a vy jste se začali na čaj těšit. Je na vás, abyste znovu vzali konvici do svých rukou a naplnili ji vodou, aby voda zalila vše, co jste do konvice dali. Nyní konvici přikryjte a zbytek horké vody, kterou máte k dispozici, použijte tak, že konvici polijte.

Konvice musí být nahřátá, takže pod konvici je dobré umístit nádobu, do které horká voda steče. Je více než nutné, aby konvice s čajem byla správně nahřátá, to prostě k čajovému obřadu, patří. Společně můžete čaj „pomáhat“ louhovat, přibližně pětkrát se nadechněte a čaj je hotov. Konvici vezměte velmi pomalu do ruky, nechte jí pomocí krouživých pohybů okapat od teplé vody a můžete svým hostům servírovat čaj, který má dlouholetou tradici a svůj vlastní čajový obřad. Čaj, který jste tímto způsobem připravili, je velmi hustý a má silné aroma i chuť. Proto se čaj jakoby decentně usrkává, abyste si čaj i pohodu, vychutnali.

Jestliže patříte mezi lidi, kteří mají rádi tradice a máte rádi tradice, nespěcháte nejen s přípravou čaje, ale i v životě, pak je opravdu přímo pro vás tento rituál výzvou a možná časem i součástí vašeho života.