Honeybush čaj

Honeybush čaj pochází z medového keře. Chuť tohoto čaje je slabší, decentně medová a má docela zajímavé účinky na lidský organismus. O tomto čaji se také s oblibou říká, že je to dar přímo z africké přírody.

Historie čaje Honeybush

Přibližně v roce 1705 se datuje jedna z prvních zmíněk keři Honeybush. Honeybush pochází z Jihoafrické republiky, patří do bobovité čeledi a má přibližně asi 23 poddruhů, každý poddruh má své specifické podmínky pro život.

První plantáže, které byly jakýmsi experimentem, byly založeny v roce 1996, v této době bylo zjištěno, že tento druh čaje je velmi citlivou rostlinou, která nesnese chemické prostředky, které mají na jiné druhy čajů, pozitivní vliv. Keř dorůstá přibližně 1,5 metru a svědčí mu přírodní a vlhké klima. Ty nejlepší druhy se daří získávat pouze z keřů, které se nachází ve volné přírodě.

Pěstování a sklizeň čaje

Honeybush čaj je opravdu produktem, který pro nás vytvořila sama matka příroda, žádná chemie či umělé plantáže. Proces pěstování a zpracování keře si můžeme rozdělit do čtyř částí. První částí je sklizeň. Sklizeň probíhá v období, kdy keř nádherně kvete, avšak sklizeň bývá náročná.

Jelikož keře rostou ve volné přírodě, je k nim cesta často dost trnitá a sklízí se rukama, žádná technika. Keře se sekají skoro těsně nad zemí, poté se dávají do velkých, připravených košů, které pak sběrači musí i ze špatně dostupného terénu, snášet. Nebo se používá kladkový systém, kdy se koš upevní a postupně po laně sjede například do údolí, kde dojde k jeho dalšímu zpracování. Dalším krokem, jakmile se keř dostane na zem, je sekání.

Keř se seká na drobné kousky nebo pomocí řezacích strojů, se keř nařeže. Drobné kousky se poté namáčejí a fermentují. Díky horku a slunci, které tu svítí po celý den, je proces fermentace opravdu přírodní, jestliže však počasí nepřeje, použijí se pece. Samotná fermentace trvá přibližně 24 – 36 hodin, při fermentaci dochází ke změně barvy produktu, ze zelené barvy na tmavě hnědou a postupně začíná být cítit voňavé, medové aroma. Po tomto kroku zase pomáhá slunce, které vylepší vzhled produktu, sušení na slunci trvá asi tak maximálně dva dny. Poté je Honeybush čaj připraven k expedici.

Příprava čaje je snadná

Chcete-li si připravit chutný Honeybush čaj, je to velmi snadné. Jednu lžičku čaje vsypete do šálku a přelijete vroucí vodou, louhování trvá asi tak pět minut. Jeho lahodnou chuť si můžete vychutnat klidně denně, protože tento čaj opravdu vašemu tělu velmi prospívá.

Účinky, které pomáhají

Léčivé vlastnosti, které tento čaj má, jsou zaznamenány přibližně od roku 1830. Dříve byl čaj používán jako první pomoc na nachlazení - na chřipku. Tento čaj je velmi bohatý na antioxidanty a minerály, které našemu tělu prospívají. Dále pak dokáže zklidnit stav naší duše a mysli, navodit pohodu, zlepšuje trávení, má velmi dobrý vliv na kožní choroby či plísně.

Honeybush čaj je zlehka močopudný, neobsahuje skoro žádný kofein, takže i pro děti je vhodný nejen svými účinky, ale i nasládlou chutí a vůní. Není třeba ho doslazovat, maximálně můžete přidat mléko, které zjemní a doladí chuť čaje, která je i bez mléka, opravdu výborná.